MY4N-02-DC24
MY4N-02-DC24
Enlarge
For Reference Only
Part Number MY4N-02-DC24
LIXINC Part # MY4N-02-DC24
Manufacturer Omron Automation
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MY4N-02-DC24 PCB Footprint and Symbol
MY4N-02-DC24 Specifications
Part Number:MY4N-02-DC24
Brand:Texas Instruments
Coil Current :36.9 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :3 A
Features :Lighted Indicator
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :19.2 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 125VDC - Max