LY1N AC200/220
LY1N AC200/220
Enlarge
For Reference Only
Part Number LY1N AC200/220
LIXINC Part # LY1N AC200/220
Manufacturer Omron Automation
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 220V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LY1N AC200/220 PCB Footprint and Symbol
LY1N AC200/220 Specifications
Part Number:LY1N AC200/220
Brand:Texas Instruments
Coil Current :5.8 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :220VAC
Contact Form :SPDT (1 Form C)
Contact Material :Silver Alloy
Contact Rating (Current) :15 A
Features :Lighted Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :176 VAC
Must Release Voltage :66 VAC
Operate Time :25 ms
Operating Temperature :-25°C ~ 55°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :25 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 125VDC - Max