RV8H-2L-D12
RV8H-2L-D12
Enlarge
For Reference Only
Part Number RV8H-2L-D12
LIXINC Part # RV8H-2L-D12
Manufacturer IDEC
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RV8H-2L-D12 PCB Footprint and Symbol
RV8H-2L-D12 Specifications
Part Number:RV8H-2L-D12
Brand:Texas Instruments
Coil Current :32 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :8 A
Features :Socket Included
Mounting Type :DIN Rail
Must Operate Voltage :9.6 VDC
Must Release Voltage :0.84 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 55°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :15 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC - Nom