RV8H-1L1-AD48
RV8H-1L1-AD48
Enlarge
For Reference Only
Part Number RV8H-1L1-AD48
LIXINC Part # RV8H-1L1-AD48
Manufacturer IDEC
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RV8H-1L1-AD48 PCB Footprint and Symbol
RV8H-1L1-AD48 Specifications
Part Number:RV8H-1L1-AD48
Brand:Texas Instruments
Coil Current :9 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :48VAC/DC
Contact Form :SPDT (1 Form C)
Contact Material :Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :16 A
Features :Socket Included
Mounting Type :DIN Rail
Must Operate Voltage :38.4 VAC/DC
Must Release Voltage :3.36 VAC/DC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 55°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :15 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC - Nom