RH4B-ULD-DC24V
RH4B-ULD-DC24V
Enlarge
For Reference Only
Part Number RH4B-ULD-DC24V
LIXINC Part # RH4B-ULD-DC24V
Manufacturer IDEC
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RH4B-ULD-DC24V PCB Footprint and Symbol
RH4B-ULD-DC24V Specifications
Part Number:RH4B-ULD-DC24V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :62 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :Diode, Lighted Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :19.2 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :25 ms
Operating Temperature :-25°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :25 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :120VAC, 28VDC - Max