MJN3CF-AC240
MJN3CF-AC240
Enlarge
For Reference Only
Part Number MJN3CF-AC240
LIXINC Part # MJN3CF-AC240
Manufacturer Omron Automation
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MJN3CF-AC240 PCB Footprint and Symbol
MJN3CF-AC240 Specifications
Part Number:MJN3CF-AC240
Brand:Texas Instruments
Coil Current :8.3 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :240VAC
Contact Form :3PDT (3 Form C)
Contact Material :Silver Alloy
Contact Rating (Current) :10 A
Features :-
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :204 VAC
Must Release Voltage :-
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-45°C ~ 45°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :10 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :600VAC, 28VDC - Max