PR7-24V-200-1A
PR7-24V-200-1A
Enlarge
For Reference Only
Part Number PR7-24V-200-1A
LIXINC Part # PR7-24V-200-1A
Manufacturer CUI Devices
Category
Description 18.2 X 10.2 X 15.5 MM, 24 V, 10
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PR7-24V-200-1A PCB Footprint and Symbol
PR7-24V-200-1A Specifications
Part Number:PR7-24V-200-1A
Brand:Texas Instruments
Coil Current :8.3 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :Silver Alloy
Contact Rating (Current) :10 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :18 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :10 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :5 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :277VAC, 30VDC - Max