PR21-12V-400-2A
PR21-12V-400-2A
Enlarge
For Reference Only
Part Number PR21-12V-400-2A
LIXINC Part # PR21-12V-400-2A
Manufacturer CUI Devices
Category
Description 29 X 12.6 X 15.8 MM, 12 V, 4 A,
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PR21-12V-400-2A PCB Footprint and Symbol
PR21-12V-400-2A Specifications
Part Number:PR21-12V-400-2A
Brand:Texas Instruments
Coil Current :33.3 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :Silver Alloy
Contact Rating (Current) :8 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :8.4 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :10 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :5 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :440VAC, 120VDC - Max