AM2C05SCM4LD02400G
AM2C05SCM4LD02400G
Enlarge
For Reference Only
Part Number AM2C05SCM4LD02400G
LIXINC Part # AM2C05SCM4LD02400G
Manufacturer Amphenol Anytek
Category
Description INDUSTRIAL GENERAL-PURPOSE RELAY
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AM2C05SCM4LD02400G PCB Footprint and Symbol
AM2C05SCM4LD02400G Specifications
Part Number:AM2C05SCM4LD02400G
Brand:Texas Instruments
Coil Current :36.9 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :5 A
Features :Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :18 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-25°C ~ 50°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :277VAC, 28VDC - Max