AM4C05SCLA22000G
AM4C05SCLA22000G
Enlarge
For Reference Only
Part Number AM4C05SCLA22000G
LIXINC Part # AM4C05SCLA22000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Category
Description INDUSTRIAL GENERAL-PURPOSE RELAY
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AM4C05SCLA22000G PCB Footprint and Symbol
AM4C05SCLA22000G Specifications
Part Number:AM4C05SCLA22000G
Brand:Texas Instruments
Coil Current :14.7 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :220VAC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :5 A
Features :Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :176 VAC
Must Release Voltage :33 VAC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-25°C ~ 50°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :277VAC, 28VDC - Max