PC740-2C-C1-12D
PC740-2C-C1-12D
Enlarge
For Reference Only
Part Number PC740-2C-C1-12D
LIXINC Part # PC740-2C-C1-12D
Manufacturer Picker Components
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 40A 12V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PC740-2C-C1-12D PCB Footprint and Symbol
PC740-2C-C1-12D Specifications
Part Number:PC740-2C-C1-12D
Brand:Texas Instruments
Coil Current :206.9 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :40 A
Features :-
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :9.6 VDC
Must Release Voltage :1 VDC
Operate Time :25 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :15 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 28VDC - Max