AL4C10PCLD02400G
AL4C10PCLD02400G
Enlarge
For Reference Only
Part Number AL4C10PCLD02400G
LIXINC Part # AL4C10PCLD02400G
Manufacturer Amphenol Anytek
Category
Description INDUSTRIAL GENERAL-PURPOSE RELAY
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AL4C10PCLD02400G PCB Footprint and Symbol
AL4C10PCLD02400G Specifications
Part Number:AL4C10PCLD02400G
Brand:Texas Instruments
Coil Current :36.9 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :18 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-25°C ~ 50°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :277VAC, 28VDC - Max