CF30D20024
CF30D20024
Enlarge
For Reference Only
Part Number CF30D20024
LIXINC Part # CF30D20024
Manufacturer Carlo Gavazzi
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CF30D20024 PCB Footprint and Symbol
CF30D20024 Specifications
Part Number:CF30D20024
Brand:Texas Instruments
Coil Current :68.6 mA
Coil Insulation :Class F
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :30 A
Features :-
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :18 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Product Status :Not For New Designs
Relay Type :General Purpose
Release Time :10 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :277VAC, 30VDC - Max