HR710-2PL-24VAC
HR710-2PL-24VAC
Enlarge
For Reference Only
Part Number HR710-2PL-24VAC
LIXINC Part # HR710-2PL-24VAC
Manufacturer Kacon
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HR710-2PL-24VAC PCB Footprint and Symbol
HR710-2PL-24VAC Specifications
Part Number:HR710-2PL-24VAC
Brand:Texas Instruments
Coil Current :50 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :-
Coil Voltage :24VAC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :Lighted Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :-
Must Release Voltage :-
Operate Time :25 ms
Operating Temperature :-25°C ~ 55°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :25 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 125VDC - Max