HR710-4PLD-110VDC
HR710-4PLD-110VDC
Enlarge
For Reference Only
Part Number HR710-4PLD-110VDC
LIXINC Part # HR710-4PLD-110VDC
Manufacturer Kacon
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HR710-4PLD-110VDC PCB Footprint and Symbol
HR710-4PLD-110VDC Specifications
Part Number:HR710-4PLD-110VDC
Brand:Texas Instruments
Coil Current :13.6 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :-
Coil Voltage :110VDC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :Diode, Lighted Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :-
Must Release Voltage :-
Operate Time :25 ms
Operating Temperature :-25°C ~ 55°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :25 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 125VDC - Max