HR723-1C-220VAC
HR723-1C-220VAC
Enlarge
For Reference Only
Part Number HR723-1C-220VAC
LIXINC Part # HR723-1C-220VAC
Manufacturer Kacon
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 220V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HR723-1C-220VAC PCB Footprint and Symbol
HR723-1C-220VAC Specifications
Part Number:HR723-1C-220VAC
Brand:Texas Instruments
Coil Current :43.6 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :-
Coil Voltage :220VAC
Contact Form :SPDT (1 Form C)
Contact Material :Silver Alloy
Contact Rating (Current) :30 A
Features :-
Mounting Type :DIN Rail
Must Operate Voltage :-
Must Release Voltage :-
Operate Time :30 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 80°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :30 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 110VDC - Max