MY2-CR AC110/120
MY2-CR AC110/120
Enlarge
For Reference Only
Part Number MY2-CR AC110/120
LIXINC Part # MY2-CR AC110/120
Manufacturer Omron Automation
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MY2-CR AC110/120 PCB Footprint and Symbol
MY2-CR AC110/120 Specifications
Part Number:MY2-CR AC110/120
Brand:Texas Instruments
Coil Current :27.1 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :120VAC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :5 A
Features :RC Circuit
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :96 VAC
Must Release Voltage :36 VAC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 60°C
Product Status :Obsolete
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 125VDC - Max