RMIA210115AC
RMIA210115AC
Enlarge
For Reference Only
Part Number RMIA210115AC
LIXINC Part # RMIA210115AC
Manufacturer Carlo Gavazzi
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RMIA210115AC PCB Footprint and Symbol
RMIA210115AC Specifications
Part Number:RMIA210115AC
Brand:Texas Instruments
Coil Current :10.5 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :115VAC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Copper (AgCu3)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :Lighted Indicator
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :96 VAC
Must Release Voltage :36 VAC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 70°C
Product Status :Obsolete
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC, 30VDC - Max