G5RL1AEHRDC24
G5RL1AEHRDC24
Enlarge
For Reference Only
Part Number G5RL1AEHRDC24
LIXINC Part # G5RL1AEHRDC24
Manufacturer Omron Electronic Components
Category
Description PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models G5RL1AEHRDC24 PCB Footprint and Symbol
G5RL1AEHRDC24 Specifications
Part Number:G5RL1AEHRDC24
Brand:Texas Instruments
Coil Current :16.7 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :16 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :16.8 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :5 ms
Seal Rating :Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :250VAC, 24VDC - Max