R56-7D.5-12
R56-7D.5-12
Enlarge
For Reference Only
Part Number R56-7D.5-12
LIXINC Part # R56-7D.5-12
Manufacturer NTE Electronics, Inc.
Category
Description RELAY-.5AMP-DC 12V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models R56-7D.5-12 PCB Footprint and Symbol
R56-7D.5-12 Specifications
Part Number:R56-7D.5-12
Brand:Texas Instruments
Coil Current :-
Coil Insulation :-
Coil Type :-
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :-
Contact Rating (Current) :500 mA