TXS2SS-4.5V
TXS2SS-4.5V
Enlarge
For Reference Only
Part Number TXS2SS-4.5V
LIXINC Part # TXS2SS-4.5V
Manufacturer Panasonic
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TXS2SS-4.5V PCB Footprint and Symbol
TXS2SS-4.5V Specifications
Part Number:TXS2SS-4.5V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :11.1 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :4.5VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :1 A
Features :-
Mounting Type :Surface Mount
Must Operate Voltage :3.6 VDC
Must Release Voltage :0.45 VDC
Operate Time :5 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :5 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :110VDC - Max