HC4ED-H-DC110V
HC4ED-H-DC110V
Enlarge
For Reference Only
Part Number HC4ED-H-DC110V
LIXINC Part # HC4ED-H-DC110V
Manufacturer Panasonic
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 110VDC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HC4ED-H-DC110V PCB Footprint and Symbol
HC4ED-H-DC110V Specifications
Part Number:HC4ED-H-DC110V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :10 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :110VDC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :1 A
Features :-
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :88 VDC
Must Release Voltage :11 VDC
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 60°C
Product Status :Obsolete
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :250VAC - Max