TXD2-L-24V-6
TXD2-L-24V-6
Enlarge
For Reference Only
Part Number TXD2-L-24V-6
LIXINC Part # TXD2-L-24V-6
Manufacturer Panasonic
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TXD2-L-24V-6 PCB Footprint and Symbol
TXD2-L-24V-6 Specifications
Part Number:TXD2-L-24V-6
Brand:Texas Instruments
Coil Current :10.4 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Latching, Single Coil
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :2 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :18 VDC
Must Release Voltage :-
Operate Time :4 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Obsolete
Relay Type :General Purpose
Release Time :4 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :220VDC - Max