DRA1-CMX60D5
DRA1-CMX60D5
Enlarge
For Reference Only
Part Number DRA1-CMX60D5
LIXINC Part # DRA1-CMX60D5
Manufacturer Sensata Technologies – Crydom
Category
Description SSR RELAY SPST-NO 5A 1-60V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DRA1-CMX60D5 PCB Footprint and Symbol
DRA1-CMX60D5 Specifications
Part Number:DRA1-CMX60D5
Brand:Texas Instruments
Circuit :SPST-NO (1 Form A)
Load Current :5 A
Mounting Type :DIN Rail
On-State Resistance (Max) :100 mOhms
Output Type :DC
Package / Case :Module
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Termination Style :Screw Terminal
Voltage - Input :3 ~ 10VDC
Voltage - Load :1 V ~ 60 V