EL240A30-24NP
EL240A30-24NP
Enlarge
For Reference Only
Part Number EL240A30-24NP
LIXINC Part # EL240A30-24NP
Manufacturer Sensata Technologies – Crydom
Category
Description SSR RELAY SPST-NO 30A 24-280V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EL240A30-24NP PCB Footprint and Symbol
EL240A30-24NP Specifications
Part Number:EL240A30-24NP
Brand:Texas Instruments
Circuit :SPST-NO (1 Form A)
Load Current :30 A
Mounting Type :Chassis Mount
On-State Resistance (Max) :-
Output Type :AC, Zero Cross
Package / Case :Module
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Voltage - Input :21 ~ 27VDC
Voltage - Load :24 V ~ 280 V