TA1K0PH100RKE
TA1K0PH100RKE
Enlarge
For Reference Only
Part Number TA1K0PH100RKE
LIXINC Part # TA1K0PH100RKE
Manufacturer Ohmite
Category
Description RES CHAS MNT 100 OHM 10% 1000W
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TA1K0PH100RKE PCB Footprint and Symbol
TA1K0PH100RKE Specifications
Part Number:TA1K0PH100RKE
Brand:Texas Instruments
Coating, Housing Type :Epoxy Coated
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Moisture Resistant
Lead Style :#10-32 Threaded
Mounting Feature :Flanges
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Package / Case :Box
Power (Watts) :1000W
Product Status :Active
Resistance :100 Ohms
Temperature Coefficient :±250ppm/°C
Tolerance :±10%
The Products You May Be Interested In
HS50 20R J HS50 20R J RES CHAS MNT 20 OHM 5% 50W 24700