UAL25-1KF8
UAL25-1KF8
Enlarge
For Reference Only
Part Number UAL25-1KF8
LIXINC Part # UAL25-1KF8
Manufacturer Riedon
Category
Description RES CHAS MNT 1K OHM 1% 25W
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UAL25-1KF8 PCB Footprint and Symbol
UAL25-1KF8 Specifications
Part Number:UAL25-1KF8
Brand:Texas Instruments
Coating, Housing Type :Aluminum
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Lead Style :Solder Lugs
Mounting Feature :Flanges
Operating Temperature :-55°C ~ 275°C
Package / Case :Axial, Box
Power (Watts) :25W
Product Status :Active
Resistance :1 kOhms
Temperature Coefficient :±20ppm/°C
Tolerance :±1%
The Products You May Be Interested In
HS50 20R J HS50 20R J RES CHAS MNT 20 OHM 5% 50W 24700