1250-3S-120
1250-3S-120
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1250-3S-120
LIXINC Part # 1250-3S-120
Manufacturer Bourns, Inc.
Category
Description SPD AC 3W+G 120VAC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1250-3S-120 PCB Footprint and Symbol
1250-3S-120 Specifications
Part Number:1250-3S-120
Brand:Texas Instruments
Approval Agency :CE, CSA, UR
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :50 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :20 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :100 kA
Features :Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
Form :Base + Module
Mounting Type :DIN Rail
Number of Poles :3
Operating Temperature :-50°C ~ 85°C
Product Status :Active
Type :Type 2, Type 4
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :150VAC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :900 V
Voltage - Protection Rating (VPR) :700 V