1210-3S-230
1210-3S-230
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1210-3S-230
LIXINC Part # 1210-3S-230
Manufacturer Bourns, Inc.
Category
Description SPD AC 3W+G 230VAC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1210-3S-230 PCB Footprint and Symbol
1210-3S-230 Specifications
Part Number:1210-3S-230
Brand:Texas Instruments
Approval Agency :CE, CSA, UL
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :100 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :20 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :100 kA
Features :Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
Form :Module Only
Mounting Type :DIN Rail
Number of Poles :3
Operating Temperature :-50°C ~ 85°C
Product Status :Active
Type :Type 2, Type 4
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :275VAC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :1.25 kV
Voltage - Protection Rating (VPR) :900 V