BSPD120208Y2K
BSPD120208Y2K
Enlarge
For Reference Only
Part Number BSPD120208Y2K
LIXINC Part # BSPD120208Y2K
Manufacturer Eaton
Category
Description SPD, 120KA, STD PKG., NEMA 1 ENC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BSPD120208Y2K PCB Footprint and Symbol
BSPD120208Y2K Specifications
Part Number:BSPD120208Y2K
Brand:Texas Instruments
Approval Agency :CSA, UL
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :-
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :20 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :200 kA
Features :Thermally Protected
Form :Base + Module
Mounting Type :Chassis Mount
Number of Poles :1
Operating Temperature :-40°C ~ 50°C
Product Status :Active
Type :Type 2
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :208VAC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :-
Voltage - Protection Rating (VPR) :1 kV