BSPD300480D1K
BSPD300480D1K
Enlarge
For Reference Only
Part Number BSPD300480D1K
LIXINC Part # BSPD300480D1K
Manufacturer Eaton
Category
Description SPD, 300KA, BASIC PKG., NEMA 1 E
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BSPD300480D1K PCB Footprint and Symbol
BSPD300480D1K Specifications
Part Number:BSPD300480D1K
Brand:Texas Instruments
Approval Agency :CSA, UL
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :-
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :20 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :200 kA
Features :Thermally Protected
Form :Base + Module
Mounting Type :Chassis Mount
Number of Poles :1
Operating Temperature :-40°C ~ 50°C
Product Status :Active
Type :Type 1
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :480VAC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :-
Voltage - Protection Rating (VPR) :2.5 kV